BURDUR DEVLET HASTANESİ BİLGİLENDİRİYOR
27 Temmuz 2022

Kalın Bağırsak Kanseri farkındalık ayı nedeni ile Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Yunus Acar konu ile ilgili bilgiler verdi.

Kolorektal (Kalın Bağırsak) Kanseri Nedir?

Kalın bağırsak (kolon), sindirim sisteminin son organıdır. Rektum ise kalın bağırsağın son 20 cm’lik parçasıdır. Kolon ve rektum kanserleri bu organları oluşturan hücrelerden kaynaklanan kanserlerdir. Sindirim sistemi kanserleri arasında en sık rastlanan türdür. Ülkemizde kalın bağırsak kanserleri, tüm kanserler içerisinde üçüncü sırada yer almaktadır. Yine kansere bağlı ölümlerin en sık 3. sebebidir. Erken evrede yakalanırsa büyük oranda tedavi edilebilir bir kanser olduğu için düzenli olarak tarama testleri yapılmalıdır.

Kolorektal Kanserler İçin Kimler Risk Altındadır?

Risk faktörleri önlenebilen (değiştirilebilir) olanlar ve değiştirilemez olanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Önlenebilen faktörler; Aşırı kilolu yada obez olmak (beden kitle indeksinin 25 üzerinde olması), Fiziksel aktivite eksikliği, İşlenmiş et (sucuk, salam) ve kırmızı et tüketimi fazlalığı, Sigara ve alkol kullanımıdır. Önlenemeyen faktörler; İleri yaş (40 yaş üzerinde risk artar), Ailede kolorektal kanser olması, Kişinin inflamatuvar bağırsak hastalığı (Ülseratif Kolit, Chron), Kalıtsal nedenlerdir. 

Kolorektal Kanser Gelişmesi Önlenebilir Mi?

Değiştirilebilir risk faktörlerini hayatımızdan uzak tutmak kolorektal kansere yakalanma olasılığını azaltır. Uygun kiloda olmak, Lifli gıdalar ve doğal antioksidanlardan zengin beslenmek, Düzenli fiziksel aktivite ve spor yapmak, Sigara ve alkolden uzak durmak önemlidir.

Kolorektal Kanser Belirtileri

En sık belirtiler normal bağırsak alışkanlıklarının bozulması (yeni başlayan ishal yada kabızlık) ve dışkıda kan (parlak kırmızı-siyah-bordo) görülmesidir. 

Kolorektal Kanser Tanısı Nasıl Konulur?

Genelde hastalık ilerlemiş safhada belirti verdiği için tarama ve erken teşhis çok önemlidir. Tanıda dışkıda kan bakılması ve esas olarak kolonoskopi yer alır. Kan tahlillerinin kolorektal kanserleri erken yada geç evrede saptamada yeri yoktur. 
Kolorektal kanser erken tanısı için tarama çok önemlidir. 50-70 yaş arasında herkes için sağlık kuruluşlarında, gaitada gizli kan kiti ile hızlı, pratik ve güvenilir bir şekilde 2 yılda bir ücretsiz olarak yapılmaktadır. 50-70 yaş arasında kişilere, her 10 yılda bir de kolonoskopi ile tarama önerilmektedir. Ailede kanser öyküsü olanlara 40 yaşından itibaren taramaya başlanmaktadır. 40-50 yaş arası ve 70 yaş üzerindeki bireyler için, kolorektal kanser belirtileri olan genç hastalar için hekiminiz tarama açısından size en uygun önerilerde bulunacaktır.

Sağlıklı günler dileriz…

156704896_225065836031206_3814867667800556358_n.jpg